Bahadurgarh, Jhajjar, Haryana
GST No. 06ADUPV6041M1ZQ
Approx. Rs 5,00,000 / UnitGet Latest Price
Product Details:| Automation Grade | Automatic |
| Heating Mode | Electric |
| Air-Flow Direction | Cross-Flow Type |
| Usage/Application | Powder Coating |
| Voltage | 380V |
| Frequency | 50 Hz |
| Brand | GBM |
Approx. Rs 8,00,000 / UnitGet Latest Price
Product Details:| Automation Grade | Automatic |
| Material | Stainless Steel |
| Heating Mode | Diesel |
| Air-Flow Direction | Cross Flow Type, Fully Undershot Type |
| Usage/Application | Powder Coating |
| Booth Size | 36x18x36 mm |
Approx. Rs 35,00,000 / UnitGet Latest Price
Product Details:| Automation Grade | Automatic |
| Product Type | Powder Coating Plant |
| Brand | GBM |
| Heating Mode | Gas |
| Voltage | 380V |
| Body Material | Mild Steel |
| Frequency | 60 Hz |
| Weight | 700 kgs |
| Size | 1200mm x 600mm x 900mm |
Additional Information:
Approx. Rs 15,00,000 / UnitGet Latest Price
Product Details:| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Material | Stainless Steel |
| Heating Mode | Diesel |
| Usage/Application | Powder Coating |
| Voltage | 240 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Brand | GBM |
Approx. Rs 7,00,000 / UnitGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Material to be Coated | Iron |
| Automation Grade | Semi-Automatic, Automatic, Manual |
| Material | Mild Steel |
| Heating Mode | Gas, Diesel, Electric |
| Air-Flow Direction | Cross-Flow Type |
| Usage/Application | Industrial Use |
| Frequency | 450 Hz |
| Power | 5 HP |
Approx. Rs 13,00,000 / UnitGet Latest Price
Product Details:| Automation Grade | Automatic |
| Material To Be Coated | Steel |
| Heating Mode | Electric |
| Air-Flow Direction | Cross-Flow Type |
| Voltage | 220-380 V AC |
| Frequency | 50 Hz |
| Brand | GBM |
Approx. Rs 6,00,000 / UnitGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Air-Flow Direction | Cross-Flow Type |
| Heating Mode | Electric |
| Voltage | 380-415 V |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Operating Temperature | 150 Degree C |
Approx. Rs 7,50,000 / UnitGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Automation Grade | Automatic |
| Air-Flow Direction | Cross-Flow Type |
| Heating Mode | Electric |
| Voltage | 380 V |
| Frequency | 60 Hz |
| Power Kw | 0.8 HP |
Approx. Rs 7,85,000 / UnitGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Material To Be Coated | Aluminium |
| Heating Mode | Electric |
| Voltage | 220 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Motor Power | 5 HP |
| Brand | GBM |
Approx. Rs 25,00,000 / UnitGet Latest Price
Product Details:| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Material to be Coated | Steel |
| Air-Flow Direction | Fully Undershot Type |
| Heating Mode | Electric |
| Voltage | 415 V |
| Frequency | 60 Hz |
Use:
Approx. Rs 15,00,000 / UnitGet Latest Price
Product Details:| Model | GOB-334 |
| Coating | Powder Coating |
| Capacity | 400kg |
| Display | Analog, Digital |
| Input Voltage | 180 to 250 V AC |
| Air Pressure | 5 Kg/Cm2 |
| Powder Flow Rate | 30 Kgs./Hr |
Explore More Products
© GBM Industries. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited